تبلیغات
همه چیز - چند نکته در مورد نگهداری طوطی

همه چیز

فقط مسی Best Player Of The World LIONEL MESSI

درباره وبلاگ


نویسندگان

نظر سنجی

به نظر شما کدام یک از این بازیکنان را برترین بازیکن می دانید؟


آمار سایت

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

چند نکته در مورد نگهداری طوطی

 چند نکته در مورد نگهداری طوطی


اول از همه فوری سعی نکنین تو دست بگیرینش. بهش فرصت بدین به اندازه کافی باهاتون اشنا بشه. بعد که احساس کردین که دیگه شما رو به خوبی میشناسه باز هم وقتی میخواین تو دست بگیرینش دستکش دستون کنین. این کار دو دلیل داره . اول اینکه اونهایی که کارشون تربیت طوطی هست میگن که دستکش به دست کردن باعث میشه که طوطی کمتر دچار استرس بشه و دوم اینکه خود شما هم از گاز گرفتن ناگهانی در امان خواهید بود. بعدها که دید خطری از جانب شما تهدیدش نمیکنه و عادت کرد میتونید بدون دستکش بگیرینش.
هر بار 10 تا 15 دقیقه و حداکثر دو بار در روز تعلیمش بدین.
فقط خودتون به تنهایی باید بهش اب و دونه بدین و به خصوص در دسترس بچه ها که ممکنه ناخواسته باعث وحشتش بشن نذارید.
اگر حرکت بدی انجام داد و مثلا گازتون گرفت و یا به عنوان اعتراض شروع به جیغ زدن کرد راحتش بگذارید و دعوایش نکنید و اگر موقعی که تو دستتون بوده و به علامت اعتراض گازتون گرفته یا داد و فریاد راه انداخته خیلی به ارامی بزارینش زمین ولی به مدت 15 دقیقه تو تاریکی حبسش کنید
سوت زدن و یا صحبت کردن با اطرافیان معمولا طوطی رو ترغیب به سوت زدن یاصحبت کردن میکنه. با کمی صبر وتحمل و تلاش طوطی میتون یک چند کلمه ای یا سوت زدنی رو یاد بگیره
از همون ابتدا باید بهش یاد بدین که جیغ نزنه. هر موقع شروع به جیغ زدن کرد محلش نذارید
یادتون باشه که زیادهم نباید تنبیه بشه و یا تو تاریکی بمونه چون افسردگی میگیره و میمیره. اما همیشه پاداش دادن رو به خاطر داشته باشین.
معمولا پرنده زمانی که نیاز به شستشو داشته باشد پرهای خودش را باز میکند و بدنش خودش را مدام به درون ظرف آبش میبرد ، در این لحظه میتوانید متوجه شوید که پرنده به شستشو نیاز دارد.
با یک آب پاش ( مثلا ظرف شیشه شوها ) هر هفته یا دو هفته یک بار آب را به صورت باران بر سر پرنده بریزید و آن را شستشو دهید تا پرهای او دچار شوره نشود. اصلا نگران نباشید در مورد طوطی های سبز میتوانید کاملا آنها را خیس کنید ، پرنده به هیچ عنوان ناراحتی از این لحاظ احساس نمیکند بعد پرنده را در جای گرم جا جلوی آفتاب بگذارید تا خودش را خشک نماید. (البته مراقب باشید سینوزیت نگیرد)
حنجره این طوطی ها به فرکانس های خاصی حساس میباشند ، در زبان فارسی صداهایی که در این فرکانس قرار میگیرند ( در مورد طوطی سبز ) اینها هستند :
خ ، ب ، ر ، گ ، ش ، او ، ی
کلمات ترکیبی که با این کلمات ساخته میشوند را اگر به صورت مکرر به طوطی خود بگویید میتوانید شاهد تکرار کلمات توسط او باشید.
کلماتی مثل " برو " ، " بیا " ، " سلام " ،‌" خداحافظ" و ...
این قبیل کلمات ترکیبی رو طوطی به خوبی یاد میگیره و بهتره شما نیز با این کلمات شروع کنید.
سعی کنید کلمه ای که با طوطی خود شروع میکنید را تا انتهای روز به پیش ببرید.
شما باید ظهر ها و شب ها پرنده را به یک مکان خلوت و تنها ببرید تا پرنده با خودش خلوت کند.
در مورد طوطی های سبز متاسفانه یادگیری مانند طوطی های سفید کاکلی به صورت فراگیر نیست ، یعنی شما باید بسیار با طوطی خود کار کنید تا بتوانید به آن کلمه ای را یاد بدهید. اما در مورد طوطی های سفید کاکلی اصلا به این شکل نیست ، این طوطی ها با شنیدن جملات و کلمات مداوم روزانه از زبان انسانهای که در منزل در تکاپو هستند و آن جملات و کلمات را مدام تکرار میکنند خودشان قابلیت فراگیری را دارند و بعد از مدتی میتوانید شاهد صحبت کردن او باشید.
طوطی خاکستری یا کاسکو یه حیوان باهوش و فوق العاده و احساساتی است سریع حرف زدن رو یاد می گیرد و اگر از جوجگی با انسانها درارتباط نزدیک باشد زود به شما اخت پیدا می کند اما دردسرهای مخصوص به خودش رودارد به هیچ وجه نباید نگهداری کاسکو رو با نگهداری هر پرنده دیگه مثل مرغ عشق و عروس هلندی و کفتر فنچ اشتباه بگیرید! این حیوان خیلی حساس وحسود است و حتی بیشتر از یک سگ به مراقبت و نگهداری نیازدارد این حیوان باهوش خیلی سریع تشخیص می دهد که اعضای یک خانواده دوستش ندارند .

هنگام خرید به نکات زیر حتما توجه کافی داشته باشید :

1: فعالیت پرنده: پرنده باید حتما به اندازه کافی در قفس فعالیت داشته باشه و نسبت به محیط واکنش نشان بدهد پرنده افسرده را نخرید وگرنه هزاران مشکل با آن خواهید داشت و یادتان باشد افسردگی در طوطی ممکن است عواقب وخیمی داشته باشد

2: چشمها : چشمها باید کاملا درخشنده و تمیز باشند و نباید کدر یا پرده دار یا پوشیده از قی باشند

3: پرها: پرها باید پرپشت درخشنده و نرم و تمیز باشند .... طوطی های افسرده ممکن است پرهای خودرا بکنند ( در این مواقع از گردنبند الیزابت استفاده می شود که مانند محفظی دور بدن حیوان را می گیرد تادسترسی به پرهایش نداشته باشد ) و یا کچلی ممکن است ناشی از یک بیماری انگلی باشد

4: انگشتهای پا: حواستان باشد انگشتها سالم و سرجای خودشان باشند فقدان انگشت کلی از تحرک طوطی را کم کرده و فعالیتش را مختل می کند همانطور که می دانید طوطی از انگشتهای پایش خیلی استفاده می کند

5:منقار: منقار پرنده باید صاف و یکدست بوده و پوسته پوسته یا ترک خورده یا هر علامتی که نشان بیماریست نداشته باشد بالا و پایین منقار را به دقت بررسی کنید

6:محل دقع مدفوع حیوان باید تمیز بوده و فاقد پوستهای اضافی یا التهاب باشد

7: حواستان باشد پرنده بازنشسته جای جوجه غالب نکنند جوجه ها کمی چشمانشان تیره تر است و پا ها و نوکشان لطیف تر است و زمختی پرنده بالغ یا پیر را ندارد.


فروشگاه اینترنتی ایران آرنا